תפריט
ראשי | כל החדשות | "החזון של אייל וניב גרם לי לרצות לבוא לפה"

"החזון של אייל וניב גרם לי לרצות לבוא לפה"

צוות האתר
"החזון של אייל וניב גרם לי לרצות לבוא לפה"
בקיץ 2016, כאשר רכש אייל סגל את מכבי נתניה, הכריז הבעלים החדש של המועדון על תכנית ארוכת טווח שמטרתה היא לא רק כי קבוצת הבוגרים תשוב למסלול הנכון, אלא גם מחלקת הנוער. במהלך העונה שעברה והנוכחית כל קבוצות המחלקה ביצעו קפיצה משמעותית מבחינת ההישגים, אולם ההצלחה לא נמדדת אך ורק בהישגים מידיים, אלא בעיקר בראיה קדימה - וראיה לכך היא החתמתו של זאביק זלצר בתור יועץ מקצועי למחלקת הנוער.
 
זלצר, ששיחק בקבוצה הבוגרת ואף אימן אותה בעבר, מהווה חיזוק משמעותי למועדון. ניסיונו הרב באימון שחקנים צעירים יצר לו שם בקנה מידה בינלאומי, לא כל שכן בישראל, כאן הוא סמל לחינוך וערכים בנוסף על היותו איש כדורגל
וותיק.
השבוע פגשנו את זלצר לראיון, בו שטח בפנינו את משנתו, ואת תכניותיו לגבי מחלקת הנוער של המועדון בשנים
הקרובות.
 
מה גרם לך להגיע למכבי נתניה?
מה שהביא אותי לכאן היו נסיונות השכנוע העקביים של אייל וניב, הרצון והחזון שלהם לקחת את המחלקה צעד גדול קדימה. כששמעתי את החזון שלהם - השתכנעתי, למרות הקשיים להגיע בשל עיסוקיי המרובים והלו"ז הצפוף שלי. חוץ מזה, מכבי נתניה זו אהבה ישנה, עזרתי בעבר מאחורי הקלעים, ואין שום סיבה שלא אעשה את זה מהדלת הקדמית.
 
על אילו דגשים אתה מתכוון לתת את הדעת בעבודה עם השחקנים הצעירים?
ברמה המקצועית, דרך אחידה בסגנון המשחקים כבר מגיל צעיר. במקביל, בהיבט החינוכי יהיה קו התנהגות אחיד למאמנים. נושא הערכים, בעיקר התנהגות והופעה, חשוב לא פחות מהיכולת על המגרש. "נאה דורש – נאה מקיים". המאמנים יהיו חלון הראווה - כשהם יהיו בסדר, גם השחקנים יהיו.
 
מה המסר שלך להורי שחקני המחלקה?
מצפה לשיתוף פעולה מההורים, כל מי שהוא חלק ממכבי נתניה, צריך להתנהג בהתאם. לא נתפשר. תמיד אומר: אנחנו מקבלים 500 ילדים, ולקצה הפירמידה יגיעו בודדים. אולי אחד או שניים לנבחרת, שלושה או ארבעה לבוגרים, אך המטרה היא שכולם יהיו בני אדם. הרבה פעמים אני פוגש שחקנים שאימנתי בנערים, והיום עובדים בתפקידים בכירים, שאומרים לי שאת ההשראה הם קיבלו כבר כנערים בקבוצה.
 
ההורים צריכים להבין - הם הורים מלווים, אבל מלווים עד תחומי המגרש. לטובת הילד ולטובתם, טוב לתת לילד להתמודד עם הבעיות לבד. מצפה מההורים שיערבו אותנו בבעיות, אבל שיתנו לנו לכוון ולתקן. הם צריכים להבין שלכל אחד יש את הילד שלו וזה בסדר, אבל לנו יש את כולם. כולם בנים של המאמן, וכולם צאצאים של המועדון. כשהורים באים הם צריכים לעודד בצורה תרבותית, כי הילדים מסתכלים עליהם. אם הם יהיו דוגמא חיובית, הילד יהיה חיובי.
בנוסף, פעם בשבוע אני מקיים "יום הורים", בו כל הורה יכול לקבוע מראש פגישה, ושם אני מוכן לדון באופן אישי עם כל הורה שמעוניין בכך. הדלת שלי פתוחה בפני כולם, וכל עוד זה נעשה בצורה מסודרת ומכובדת זה ישרת את כל הצדדים המעורבים.
 
מה מקור החיבור שלך למועדון?
תמיד אומרים "הקבוצות הגדולות", ולא מציינים את מכבי נתניה. בעיניי מכבי נתניה קבוצה גדולה, ומועדון גדול. קהל אוהדים שהיה פה גם בשנים קשות. גדול שחקני ישראל, מוטלה שפיגלר, שיחק פה. גם כשאימנתי בנבחרות, לקחתי דוגמאות ממקרים שעברתי במכבי נתניה. שיחקתי פה, ובעיניי זה מקום עם חיבור ורגש.
 
נתניה זו העיר הגדולה בשרון, אולם בשנים האחרונות "ברחו" לא מעט שחקנים למועדונים שכנים. כיצד לדעתך ניתן להפוך את מכבי נתניה לאופציה הראשונה עבור ילד מהאזור שמתחיל לשחק כדורגל?
אם נעמוד בכל המטרות שלנו, מכבי נתניה תהיה מגנט לכל שחקן שרוצה להצליח. מגיעים לפה שחקנים ממקומות רחוקים, וכך זה ימשיך. בגילאים מסוימים אנו יכולים לתת לנערים תנאי מחיה (פנימיה ולימודים) להם הם זקוקים, ואנחנו פועלים בהתאם - מקימים מערכת לאיתור שחקנים בכל רחבי הארץ, ונשתדל לגרום לכך שהם ירצו להגיע למכבי נתניה.
 
מה לשיטתך תכלית החיבור בין הקבוצה הבוגרת לנוער?
ספינת הדגל זו הקבוצה הבוגרת, וכשספינת הדגל טובה, כל שאר קבוצות המועדון מקבלות חלון ראווה אליו ניתן לשאוף, ולחקות. מקווה שהבוגרים יהוו אבן שואבת לשחקנים צעירים, כי המועדון נותן אפשרות לשחקנים להתפתח ולהגיע לבוגרים ולהוכיח את עצמם.
 
אצלנו כל ילד שווה: לא משנה המגזר, מקום המגורים ומצבו הכלכלי – אם הוא מוכן לעמוד באמות המידה שלנו, הוא יהיו אצלנו. בחזון שלי, מי שיהיה במחלקה, ולא יתקדם לקבוצה הבוגרת – יישאר אוהד מכבי נתניה לכל אורך הדרך.
 
אייל סגל ידוע כמי שמחלקת הנוער תמיד בראש מעיניו, ואתה מגיע עם נסיון של שנים רבות בעבודה עם שחקנים צעירים.
אני פה בגלל החזון של אייל וניב לעשות משהו שונה, לשים את המחלקה ברמה של הבוגרים. ימים יגידו, ולשני הצדדים יש את אותה מטרה ודרך חשיבה. כשזה קורה, הפרויקט חייב להצליח. לא מגיעים ממקום של אגו, לא רוצים להשיג משהו אישי. באים כדי לעשות דברים טובים למען מכבי נתניה. אייל לא הגיע מבחוץ, הוא צמח כאן, וכשאתה פועל מהלב זה נראה אחרת.
 
קבוצת הנוער נמצאת בצמרת הטבלה בליגה. האם לדעתך נכון לקדם שחקנים מהקבוצה ולשלבם עוד השנה בקבוצה הבוגרת, גם במחיר של איבוד אליפות?
ספינת הדגל היא הבוגרים. מטרת הנוער היא לספק שחקנים לבוגרים. סלובו ושי רואים את העתיד של הקבוצה בנוער, וזה חשוב לא פחות מאליפות. רוצים הישגיות, רוצים אליפות, אבל קודם כל המחלקה היא לטובת הבוגרים.
המקרה של יונס מלדה משמח את כולנו – לקחת שחקן צעיר ולתת לו צ'אנס בסמי עופר נגד מכבי חיפה, ואח"כ שוב מול אשקלון, זה בדיוק מה שכולנו עובדים בשבילו. יש לנו עוד כמה ילדים מוכשרים ברמות האלה ואני מאמין שגם הם יקבלו את ההזדמנות.
 
כיצד שומרים לשחקן כזה על הביטחון, ומצד שני דואגים שישאר עם רגליים על הקרקע?
יש לי צוות נהדר שמלבד הידע בכדורגל הם גם אנשי חינוך. מכיר את הערכים שלהם ואת דרך ההתנהלות, ואין לי שום דאגה. הוא נמצא בידיים הכי טובות.
 
מה מטרות מחלקת הנוער, גם בעונה זו וגם בעונות הקרובות?
אני עדיין לומד את המחלקה, את הבעיות ואת הדברים החיוביים. מסתכלים קדימה ועל האפשרויות שיש לנו. הן כרגע קצת מוגבלות, אבל בעתיד הכוונה היא שיהיו לנו מתקנים נוספים – מגרשים וגם חדרי כושר, מקומות אחסון, ומקומות מפגש לשחקנים ולמאמנים. מנסים לעשות מודל דמוי אירופה.
 
אתה ידוע בתור איש מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, ובעל רקע באקדמיות כדורגל באירופה. היכן אתה מזהה את הפער בין מחלקת הנוער של המועדון לבין הממוצע באירופה, וכיצד ניתן לגשר על הפער?
הבעיה העיקרית שלנו היא מתקנים. יש המון ילדים שאנו רוצים לתת להם במה, אבל אין לנו היכן. אנחנו מדינה עניה במתקנים, בין העניות בעולם בנושא הזה. אני מרצה בכנסים מטעם אופ"א בגרמניה, ונפגשתי עם ראש עירית פרנקפורט שהסביר לי מדוע הוא דואג שלכל מועדון כדורגל יהיו הרבה מתקנים; "על כל יורו שאני נותן לספורט, אני חוסף חצי יורו בכספי רווחה בעוד 20 שנה. כל ילד שנמצא אצלנו במסגרת, בעתיד יהיה אזרח נורמטיבי".
 
בנוסף, ישנם אמצעי עזר שמשפרים את השחקנים, את כל אלה אנחנו רוצים פה. זה עסק יקר מאוד, וצריך למצוא את המשאבים, הרשויות צריכות לתת את המתקנים, והבעלים יתן את אמצעי העזר.
באירופה עד גיל 15, נערים א', אין בכלל ליגות. הדגש הוא על הקבוצה ועקרונות המשחק, ולא על הניצחון בכל מחיר. אני רוצה להנחיל את הדרך, וזה הדבר החשוב ביותר.
 
משהו לסיכום?
זה יקח זמן, אבל מאמין שנשיג את כל המטרות שהצבנו לפנינו.
 
 
 

טבלת ליגת ג'פניקה

קבוצה מש' נקודות
7 הפועל תל אביב 2 3
8 מכבי חיפה 2 3
9 מ.ס אשדוד 2 3
10 הפועל באר שבע 2 2
11 בני סכנין 2 2
12 בני יהודה 2 1
13 מכבי נתניה 3 1
14 בית"ר ירושלים 2 0
לטבלה המלאה>
פרסומתפרסומת
חסות
חסות
חסות
חסות
חסות
חסות
חסות
חסות
powered by Art-Up
ווינר  מנהלת הליגה